Vijf jaar op rij uitgeroepen tot Beste Eventbureau van Nederland: dat is niet niks. Toch blijft Simon Renes, eigenaar van effectgroep*, opvallend nuchter onder dat succes. Hoe doet hij dat? Wat maakt dat zijn bureau jaar na jaar de top weet te bereiken in een branche die draait op creativiteit, visie en lef?
Tijd voor een gesprek over wat hij anders doet, waarom hij zo gelooft in de kracht van live en hoe hij zich voorbereidt op de toekomst van het vak.
Vijf jaar op rij ‘de eerste’ zijn; wat is het geheim?
“Het succes zit in de manier waarop we denken. We zijn geen eventbureau, maar een blended agency met een grote creatieve vloer: van designers tot contentmakers en communicatieprofessionals. Daardoor kunnen we uitzoomen op de vraag van de opdrachtgever en pas daarna inzoomen op de oplossing.”
“Heel veel bureaus zeggen: ‘we maken mooie dingen’. Wij zeggen: ‘we maken dingen die werken’. We gaan altijd voor het applaus van onze opdrachtgever en adviseren en bedenken wat echt nodig is. Dat is soms niet wat gevraagd wordt. Maar precies daarom vertrouwen opdrachtgevers ons.”
©Nico Alsemgeest
Wel slim, want hoe belangrijk zijn events anno nu, met AI en technologie die alles overneemt
“Juist nu zijn events belangrijk. Hoe kunstmatiger de wereld wordt, hoe groter de impact van echt contact. Ik hou van digitalisering en ben vergroeid met m’n laptop, maar hoe lekker is het om af en toe een event te bezoeken en die live-bubbel in te stappen? Of het nu een congres of festival is, dat voelt toch als een feestje?
“En over de opkomst van AI? Ik ben er enorm blij mee. Het neemt heel veel werk uit handen waar eigenlijk ook niks aan is en er blijft meer tijd over om te doen waar we echt goed in zijn: strategisch adviseren, toffe concepten bedenken en die tot leven brengen. Dankzij AI kunnen we meer content in-house produceren en data sneller analyseren. Klanten krijgen meer waarde in minder tijd.”
Dus effectgroep* is toekomstbestendig?
“Absoluut. We werken breder dan ooit: van live event tot online campagne, van content tot strategie. Ik wil bedrijven helpen om zo dicht mogelijk bij hun potentieel te komen. Dankzij onze blend aan expertises vinden we daar altijd goede oplossingen voor.
Bovendien onderzoeken we strategische overnames om onze expertise te verbreden. We hebben altijd alles op eigen kracht opgebouwd, maar een volgende groeifase lonkt.
We onderzoeken nu actief strategische overnames van partijen die onze blend verder versterken. Met partners die passen bij onze visie en iets toevoegen aan ons model. Voor mij persoonlijk is dit een mooi avontuur waarin ik opnieuw uitgedaagd word om te leren, te verbinden en onze koers toekomstbestendig te maken.”
Welke verandering bij opdrachtgevers valt jou op?
“De markt is enorm in beweging. Je ziet dat opdrachtgevers steeds professioneler worden in hun vraag, maar dat er ook grote verschillen zijn in ervaring en visie. Sommigen zoeken een bureau puur voor uitvoering, anderen willen een echte partner die meedenkt over strategie en langetermijnimpact. Wij merken dat de beste resultaten ontstaan wanneer we in die tweede rol stappen. De tijd van losse opdrachten is voorbij; bureaus die echt meedenken over organisatiedoelen voegen blijvende waarde toe.”
©Nico Alsemgeest
Helpt het lidmaatschap bij IDEA daarbij?
“IDEA is een kwaliteitskeurmerk. Als opdrachtgever weet je: hier haal ik betrouwbaarheid en creativiteit in huis. Maar ik ben ook kritisch: de commerciële waarde van het lidmaatschap is laag. IDEA is nog te weinig bekend bij eindopdrachtgevers of het belang wordt niet gezien. En intern leeft het vaak alleen bij eigenaren, niet bij medewerkers. Dat moet beter. Het is aan de bureaus om het levend te maken, maar ook aan IDEA om te zorgen dat het meer prestige krijgt. Als dat lukt, dan zou het keurmerk een knock-out-criterium kunnen worden bij bureau pitches.”
Pitches: noodzakelijk kwaad of hartstikke logisch?
“Een beetje van allebei. In een ideale wereld word je gekozen op visie, team en chemie. Maar sommige opdrachtgevers willen nog steeds ‘het plaatje zien’. Dan gaan we het gesprek aan: waarom doe je dat zo? Vaak kom je er samen uit. En soms niet. Dan is het een commerciële afweging. Ik geloof dat goede samenwerking begint bij de juiste bureaukeuze, niet bij het mooiste plan. De komst van de Pitchcode helpt daarbij: het maakt opdrachtgevers bewuster van wat ze vragen, en zorgt voor meer respect voor het werk dat in een pitch gaat zitten. Vooral in onze branche, waar events vaak eenmalig zijn, is het goed dat er richtlijnen zijn die de balans tussen investering en opbrengst eerlijker maken.”
Wat vind je eigenlijk van de hoeveelheid brancheverenigingen?
“Er zijn veel verenigingen: Genootschap, MPI, G14, CLC VECTA, Event Pro Connect, IDEA, noem maar op. Allemaal waardevol, maar het wordt er niet overzichtelijker op. Er is veel overlap en te weinig samenwerking. Dat zorgt voor stilstand, terwijl de wereld om ons heen razendsnel verandert. Er is wat mij betreft behoefte aan vernieuwing, frisse gezichten, nieuwe dynamiek. Tijd voor een nieuwe generatie die het stokje pakt en verder bouwt. Anders blijft het een herhaling van zetten.”
Welke bureaus houden jou scherp?
“Dat wisselt per project, maar we kruisen vaak de degens met D&B Eventmarketing. En dat vind ik mooi. Pieter Bas Boertje is iemand die ik hoog heb zitten: vakman, ondernemer, iemand die events ademt. Zijn vertrek vind ik jammer, want daarmee verdwijnt ook een stuk ziel uit de branche en dat bureau.
Daarnaast bewonder ik The Groundbreakers om hoe zij duurzaamheid écht integreren, en Obsession voor hoe ze de congreswereld opnieuw vormgeven. En ik vind Louder een tof bureau, omdat zij ook de transitie van events naar communicatie gemaakt hebben. Met effectgroep* hebben we een onderscheidende positionering en ik hou ervan als andere bureaus ook kiezen om gekozen te worden.”
Wat zijn de grootste uitdagingen voor de branche in 2026?
“Duurzaamheid blijft topprioriteit. Niet als trend, maar als verantwoordelijkheid. Daarnaast: aantoonbare impact. Elk event moet bijdragen aan organisatiedoelen. En veiligheid, zeker bij grote publieksmomenten, verdient meer aandacht. Tegelijkertijd zie ik dat stijgende kosten een uitdaging worden. Materialen, personeel, energie; alles wordt duurder, en dat dwingt bureaus en opdrachtgevers om creatiever, bewuster en efficiënter te werken. Wat mij betreft mag het allemaal iets bewuster, iets strategischer. We zijn geen leveranciers van beleving, maar makers van betekenis.”
©Nico Alsemgeest
Je zei ooit: ‘Veel bureaus met een Gouden Giraffe bestaan niet meer.’ Cynisch of realistisch?
“Een beetje van allebei, maar er zit een kern van waarheid in: veel bureaus die ooit een Gouden Giraffe wonnen, bestaan inderdaad niet meer door fusies, overnames of al dan niet vrijwillige bedrijfsbeëindiging. En nu is de Giraffe zelf ook definitief van het toneel verdwenen.”
“Het grote probleem met deze vakprijs is dat veel opdrachtgevers niet willen dat hun event wordt ingezonden. Op het laatst was het echt sprokkelen naar inzendingen. Daarmee is uiteindelijk de giraffe zijn nek omgedraaid. Anders dan in bijvoorbeeld reclame of marketing, zitten event-opdrachtgevers vaak niet te wachten op publiciteit buiten de doelgroep die ze met het event willen bereiken. Zeker bij corporate events. En heel veel evenementen zijn bottom-line toch hetzelfde. Kijk naar al die aftermovies en foto’s met de welbekende sign-jugglers en photobooths. Of neem nu Marc Lammers. Die boekten we 15 jaar geleden en nog steeds staat hij wekelijks op een podium, met succes! Begrijp me niet verkeerd, het zijn allemaal toffe ingrediënten voor je event. Maar als bureaus telkens terugvallen op dezelfde bouwstenen, hoe onderscheidend is je event dan echt? En de grote vraag is dan: is dat erg of werkt de branche nu eenmaal zo? En kan je daar dan een jaarlijkse vakprijs voor in leven houden?”
Dank. Op naar een mooie toekomst voor de evenementenbranche.
“Absoluut, daar gaan wij als effectgroep* voor.”
Beeld: Lizet Beek en Nico Alsemgeest